PORTALE PARTNERÓW
Uprawnienia gazowe – co nam daje ich posiadanie

Uprawnienia gazowe – co nam daje ich posiadanie

W Polsce uprawnienia gazowe są traktowane troszkę po macoszemu. Spore grono osób ma uprawnienia elektryczne lub do obsługi ciężkiego sprzętu, natomiast niewiele może pochwalić się uprawnieniami gazowymi, a dają one bardzo dużo.

Uprawnienia gazowe – spojrzenie na nie z różnych perspektyw

Warto uprawnienia gazowe rozpatrzyć z trzech perspektyw. Jako osoby prywatnej, pracodawcy i pracownika.

Jakie przywileje daje nam posiadanie uprawnień gazowych? Uprawnienia gazowe zwane uprawnieniami G3 dają nam bardzo szeroki zakres prac, które możemy wykonywać z sieciami gazowym oraz urządzeniami, które wykorzystują do swojego działania paliwa gazowe. Szkolenia dające uprawnienia gazowe kończą się oczywiście egzaminem. Dzięki szkoleniu możemy zdobyć uprawnienia w zakresie eksploatacji lub dozoru. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, by w obu kategoriach zdobyć uprawnienia. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na wcześniej zadane pytanie.

Zacznijmy od osoby prywatnej. Dla takiego człowieka uprawnienia gazowe dają przede wszystkim możliwość założenia własnej działalności. Taka działalność, w dłuższej perspektywie może być bardzo opłacalna, ponieważ zarówno Polska, jak i UE kładzie mocny nacisk, aby odejść od ogrzewania mieszkań paliwami stałymi, ze względu na smog. Gaz od węgla czy drewna jest bardziej ekologiczny, a od prądu tańszy, więc zapewne w niedalekiej przyszłości montowanie pieców gazowych stanie się normą. A przy montażu pieca gazowego wymagane są uprawnienia gazowe G3, to samo tyczy się obowiązkowych przeglądów oraz serwisu. Dlatego twoja firma będzie mieć spore grono klientów.

Z punktu widzenia pracodawcy posiadanie uprawnień gazowych przez jego pracowników jest bardzo opłacalne, szczególnie w przemyśle. Instalacje gazowe z różnymi gazami są dość szeroko stosowane. Służą nie tylko do ogrzewania. Wiele procesów technologicznych wykorzystuje gazy, więc wykwalifikowany pracownik może bardzo pomóc. Wystarczy wysłać go na szkolenie dla gazowników, aby mieć serwisanta, montera czy osobę dozorującą.

A jak to wygląda z perspektywy pracownika? Otóż sytuacja opisana wyżej przekłada się także pozytywnie na sytuacje osób poszukujących pracę. Zapewne każdy pracodawca bardzo chętnie przyjmie pracownika, który ma aktywne uprawnienia gazowe.